sobota, 27 sierpnia 2011

Deco Ikona

Tematem Ikony była Matka Boska Wejherowska

Wykonałam ją w technice decoupage, podmalowałam farbami akrylowymi na sosnowej deseczce z dodtatkiem naszego "kaszubskiego złota" - bursztynu.


Tak dla ciekawości

Sanktuarium Matki Bożej Wejherowskiej - Kalwaria Wejherowska

Jednym z najstarszych zabytków miasta jest Kościół Klasztorny Braci Mniejszych Franciszkanów pw. św. Anny, fundacji Jakuba Wejhera z 1650 r. Największym "skarbem" kościoła franciszkańskiego jest słynący łaskami Obraz Matki Bożej Wejherowskiej Uzdrowicielki na Duszy i Ciele, prawdopodobnie autorstwa XVII wiecznego artysty Andrzeja Stecha. Na obrazie Matka Boża w lewej ręce trzyma Dzieciątko Jezus, w prawej złote berło. Twarz Maryi ma wyraziste rysy młodej, pięknej damy. Jej prawe ucho, ozdobione kolczykiem, jest odsłonięte tak, jakby słuchała próśb wiernych. Stopy Maryi, okryte sandałami, depczą węża, wijącego się na kuli ziemskiej. Obok stóp, widoczny jest złoty róg półksiężyca z ludzką twarzą. Dzieciątko Jezus w lewej rączce trzyma błękitne jabłko królewskie, w prawej czerwoną różę.

Obraz jest opisany w kronice klasztoru wejherowskiego pod datą 20 czerwca 1654 r. Zachowały się też dokumenty, z których wynika, że papież Pius IX udzielił w dniu 6 czerwca 1862 r. odpustu zupełnego wszystkim odwiedzającym kościół św. Anny w czasie Świąt Narodzenia, Zwiastowania, Oczyszczenia i Wniebowzięcia, co spowodowało później rozwój kultu maryjnego.
Liczne vota umieszczone obok Obrazu Matki Bożej Wejherowskiej-Uzdrowienia Chorych na Duszy i Ciele, świadczą o wdzięczności wiernych za wysłuchanie ich próśb, a Wejherowo nazywane "Kaszubską Jerozolimą", ale także "Kaszubskim Lourdes" staje się coraz bardziej znanym celem wielu pielgrzymek.

W 1974 r. przed obrazem Matki Bożej Wejherowskiej w charakterze pielgrzyma modlił się Ks. Prymas Kardynał Stefan Wyszyński. 11 lutego 1987 r. podczas uroczystej Mszy św. w święto wspomnienia Najświętszej Marii Panny z Lourdes, 17 grup czcicieli Matki Bożej Wejherowskiej złożyło prośbę o koronację obrazu koronami papieskimi i od tego momentu 11-tego każdego miesiąca wierni gromadzą się przed ołtarzem Maryjnym w Kościele Klasztornym. Liczne vota umieszczone obok obrazu, świadczą o wdzięczności wiernych za wysłuchanie Jej próśb. Obraz Matki Bożej Wejherowskiej został ukoronowany 5 czerwca 1999 r. przez Ojca Świętego Jana Pawła II w czasie Mszy św. na sopockim hipodromie.

Tekst ze strony http://www.kalwariawejherowska.pl/pl/sanktuaria_2.htm 
Zapraszam do obejrzenia strony o Kalwarii Wejherowskiej 


2 komentarze:

  1. robi wrażenie :)) śliczna praca :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję.
    Dobre wrażenie też zrobił na nowej właścicielce :)
    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz